Laminat Parke Montajı

Pratik uygulanma özelliği, ekonomik fiyatları ve çevreci dokusu ile son dönemde en çok tercih edilen, kullanım yönünden de oldukça pratik ve gösterişli olan Laminat Parke çeşitleri, çok sayıda renk ve desen seçeneği ile her mekan için en uygun olan zemin kaplama çözümlerini mutlaka içerisinde barındırmaktadır. Bu pratik ve estetik yer kaplama çözümünün görevini kusursuz yapması ve uzun yıllar deforme olmadan varlık gösterebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır ve ancak bu taktirde istenilen verim sağlanır. Bunlardan en önemlisi montaj aşamasında dikkat edilmesi gereken önceliklerde gizlidir. Peki parke montajı nasıl yapılır ve yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Laminant parke kaplanacak alanda imtina edilmesi gereken en önemli öncelik, düzgün olmayan, girinti çıkıntı farkı 3mm yi geçen zeminlere bu uygulamanın montajını yapmaktır. Çünkü oldukça hassas bir yapıya sahip olan kilit sistemi, esnemeler neticesinde kırılabilir ve sistem bütünlüğünü kaybedebilir. Bu nedenle montajdan önce zemin mutlaka kontrol edilmeli eğer uygun değil ise şap yada alçı ile uygun zemin yaratılmalıdır. Köpük, şilte gibi malzemeler bu durumu elverişli hale getirmek için uygun olmayan ve yetersiz kalan malzemelerdir, bu nedenle bu gibi yapı sistemlerini bu amaç için kullanmamalıdır. İşe başlamadan önce hassasiyet gösterilmesi gereken öncelik budur.

Parkenin kaplanacağı zeminin bu iş için elverişli olduğuna kanaat getirildikten sonra, yalıtım malzemesi olan şilte veya folyo, temizlenmiş zemine düzgün bir şekilde serilerek yapının; daha hava alarak çeşitli haşarat ve mikropların üremesine engel olması, 3mm altındaki tümsekleri doldurması ve ısı, ses yalıtımı sağlayarak fonksiyonel bir yapıya kavuşması sağlanır. Zeminin parke döşemesi için elverişli hale getirilmesinin ardında laminantı yerleştirme işlemi ışık kaynağı yönünde başlatılarak daha estetik görünmesi ve verim elde edilmesi sağlanır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise duvar diplerinde bırakılması gereken genleşme paylarıdır.

Ortalama biri bir buçuk santimetreye tekabül eden bu boşlukların düzgün ve iyi ayarlanabilmesi için özel olarak üretilen takozlardan faydalanılır. Bu durum kalorifer boruları ve kapı kasaları için de geçerlidir. Parkenin kaplanması bittikten sonraki bir diğer aşama süpürgelik montajı aşamasıdır. Görünüm ve estetik başta olmak üzere, boya ve sıva kusurlarının kapatılması, duvar diplerinden gelecek darbelerin önüne geçilmesi için kullanılan süpürgeliklerin kalınlıkları en az iki santim olmalıdır ki bu görevini düzgün yerine getirebilsin. Eni il dört ile altı arası değişen ebatlarda olması uygun olan bu sistemler, otuz yada kırk santim aralıklarla çelik çivi yardımı ile montajı gerçekleştirilir.