Hangi Sınıf Laminat Parke Seçilmeli

İmalatında kullanılan malzeme, mukavemet gücü, kullanım ömrü, ısıya ve ışığa dayanıklılık oranı gibi daha pek çok kritere göre sınıflara ayrılan, uygulanacağı alanların özelliklerine göre tercih edilerek montajı yapılan Laminat parke çeşitleri, yine sahip olduğu bu özelliklerine göre çeşitli numaralarla kategorilendirilerek satışa sunulmaktadır. Bu zemin kaplama sistemlerini kullanacağınız alanlara göre, uygun sınıfı seçerek daha verimli bir hizmet sağlaması amaçlanan laminatlar; ev ve ticari olmak üzere iki sınıfta değişik numaralar alarak kullanılacağı alanların profilini belirlemektedir. Peki bu numaralar ve içerikleri nasıldır kısaca bir göz atalım

Ev Tipi Laminat Parke Sistemleri : 21, 22, 23 numaraları ile sınıflandırılan ve ev, ofis gibi daha az kişilerin kullandığı alanlara uygulanan zemin kaplama çeşitlerini ifade eder. 21 Numaralı Laminat Parke; yatak odası ve kiler gibi evin en az kullanılan ve çok az kişinin girip çıktığı alanlar için uygun olan sınıftır. 22 Numaralı Laminat ise çocuk odası, salon, iç koridor ve ofis gibi biraz daha fazla insanın giriş çıkış yaptığı ve hayatını sürdürdüğü yerler için uygulanan parke sınıfıdır. 23 Numara Laminat Parke de kapı girişleri ve evin en çok kullanılan ve eşlem yapılan mutfaklarında kullanılan cinsidir. Yani ev ve ofis bölmelerinin kullanım yoğunluğuna göre bu numaralı ürünler tercih edilir.

Ticari Sınıf Laminat Parke Sistemleri : 31, 32, 33, 34 olarak numaralandırılan, insan yoğunluğunun ve darbelerin daha fazla olduğu alanlar için tercih edilen zemin döşeme ürünlerinin yer aldığı sınıftır. 31 Numaralı Çeşitleri; otel odası, orta çaptaki ofis odaları ve konferans salonları için, 32 Numaralı Parke; sınıf, hastane odaları, büyük ölçekli ofisler, mağaza gibi yerler için, 33 Numaralı Laminat; okullar, büyük ölçekli iş yerleri ve ofisler, hastaneler için, 34 Numaralı Laminat ise havaalanı, büyük konferans salonları, otobüs ve tren garları için tercih edilen sınıflarını ifade eder. Yani günlük insan hareketliliğinin oldukça fazla olduğu alanlarda tercih edilir.

Laminat bu şekilde numaralandırılmasına ve kategorilere ayrılmasına karşın, bu ürünlerin imalatını yapan markaların kalitesi esastır aslında. Çünkü bir markanın 22 numaralı ürünü diğerinin 23 numaralı olan sınıfından daha kaliteli ve dayanıklı bir duruş sergileyebilmekte ve ondan daha yüksek verim sağlayabilmektedir. O nedenle bu sınıfların özelliklerini bilmeniz yararınıza olabilir ancak, markalar ve menşeileri de iyi araştırılmalı ve kapsamları iyi bilinmelidir. Bu nedenle laminatın numarası kadar markası ve o ürünü size pazarlayan firmanın seçimi de en az numaralar kadar önemlidir. Bu nedenle sizi doğru yönlendirecek kuruluşlardan ürün temini yapmanız en önemli ve yararlı olan tercihtir.